Kołki rozporowe

koki-kofa-778.jpg

Rozwój nowoczesnej technologi nie ominął również tak specyficznej gałęzi przemysłu jakim jest produkcja drobnych akcesoriów montażowych.


Od najdawniejszych czasów do łączenia czy montażu różnych rzeczy używano elementów łączących. W starożytności i latach po niej następujących podstawę stanowiły różnego rodzaju trzpienie drewniane czy kamienne. Wytworzenie odpowiednich elementów zajmowało często połowę czasu związanego ze wzniesieniem budowli czy złożeniem np. mebli. Te czynności sprawiały, że wszelkie prace konstrukcyjne niezależnie od ich rodzaju trwały długi czas. Dziś nie do pomyślenia jest takie działanie. Wraz z rozwojem technologicznym budowniczowie i nie tylko oni, mają do dyspozycji cały arsenał różnorodnych elementów umożliwiających sprawne i szybkie działanie.

Technika zamocowań

Większość prac związanych z budową czy remontem wymaga wykonywania wielu czynności służących do połączenia różnych elementów lub ich zawieszenia. Do wykonania tych prac używa się odpowiednich dla nich kołków rozporowych. Inne będą do drewna, inne do betonu, inne do metalu a jeszcze inne do różnych materiałów.

Kołki rozporowe

Podstawowym elementem służącym do montażu różnych przedmiotów są kołki rozporowe. W zależności od podłoża dobiera się odpowiedni rodzaj kołków i na tej podstawie wykonuje się odpowiednie czynność. W przypadku twardego podłoża np. betonowego wymagane jest najpierw wywiercenie odpowiednio dopasowanego otworu, w którym umieszcza się element mocujący. Kiedy podłoże jest miękkie i plastyczne można zastosować rozwiązanie polegające na wprowadzeniu odpowiedniego do danego podłoża kołka bez konieczności wiercenia otworu.

Rodzaje kołków rozporowych

– Kołki uniwersalne – zazwyczaj wykonane są z plastiku. Mogą różnić się długością, kolorem, kształtem. Wkręcając w taki kołek śrubę następuje rozprężenie usztywniające uniemożliwiające wysunięcie się z podłoża.
– Kołki szybkiego montażu – wykonane są najczęściej z plastiku, posiadają kołnierzyk, umieszcza się go w wywierconym otworze z częściowo wkręconą śrubą, a w momencie wystąpienia oporu dobija się go za pomocą młotka. Ten rodzaj kołka nie nadaje się do powtórnego użycia.
– Kołki skrzydełkowe – specjalny rodzaj kołka przeznaczonego do montażu w podłożach, w których występują puste przestrzenie np. w ścianach z cegły dziurawki lub bloczków betonowych z kanałami. Stosuje się je do montowania niewielkich lekkich przedmiotów.
– Kołki do płyt kartonowo-gipsowych – z uwagi na rodzaj miękkiego i kruchego podłoża stosuje się specjalny rodzaj kołków, które najczęściej posiadają na swoim początku rodzaj świdra i szeroki gwint.
– Kołki do sufitów podwieszanych – służą do mocowanie zaczepów sufitów podwieszanych, wykonane są w całości za metalu, posiadają specyficzne skrzydełka. Ten rodzaj kołka posiada zawiesie do zamontowania szkieletu konstrukcyjnego sufitu podwieszanego.